Blog
Z czego powstają formy wtryskowe?
Formy wtryskowe to narzędzia wykorzystywane w przemyśle do produkcji elementów z tworzyw sztucznych. Dzięki nim możliwe jest uzyskanie precyzyjnych kształtów oraz powtarzalności procesu. W niniejszym artykule przyjrzymy się, w jaki sposób i z czego są wykonywane formy wtryskowe oraz jakie technologie są stosowane w ich produkcji.
Wykrojniki do blach - czy warto inwestować w profesjonalny sprzęt?
Obróbkę metalu prowadzi się na różne sposoby, w zależności od tego, jaki rezultat będzie w danym przypadku potrzebny. Wśród technologii, które sprawdzają się przy pracy z blachami, dużą popularnością cieszy się operacja wykrawania. Do jej przeprowadzenia konieczna będzie prasa wywierająca odpowiednio duży nacisk – zwykle hydrauliczna, lecz niekiedy także mechaniczna oraz prawidłowo przygotowane wykrojniki do blach. W Oświęcimiu ich projektowaniem i produkcją zajmuje się firma Zakład Produkcyjno-Usługowy MSM, specjalizujący się w obróbce matali, wytwarzaniu form wtryskowych i wulkanizacyjnych, a także oprzyrządowania do tłoczenia i wykrawania. Przyjrzyjmy się bliżej zastosowaniu i działaniu wykrojników.
Jak zoptymalizować produkcję tworzyw sztucznych?
Wyroby z tworzyw sztucznych cieszą się ogromną popularnością i są wykorzystywane w niezliczonych zastosowaniach. Ich największymi zaletami jest wysoka jednorodność, duża wytrzymałość na czynniki zewnętrzne, możliwość dowolnego barwienia, a także izolacyjność termiczna i elektryczna oraz stosunkowo niska masa. Ważną cechą tworzyw jest też swoboda ich kształtowania m.in. z użyciem form wtryskowych. Przekonajmy się, jakie technologie są wybierane do wytwarzania produktów z rozmaitych typów plastików i sprawdźmy, jak można udoskonalić realizowane w ich ramach procesy.
Poznaj rodzaje form wtryskowych
Technologia wtryskiwania tworzywa sztucznego cieszy się ogromną popularnością i jest wykorzystywana do wytwarzania szerokiej gamy produktów o rozmaitej charakterystyce, które wyróżniają się złożonymi kształtami oraz są używane w różnych branżach przemysłu i zastosowaniach. Do uzyskiwania gotowych wyrobów powstających tą metodą niezbędne jest przygotowywanie odpowiednich form wtryskowych, które za sprawą swej geometrii nadają kształt powstającym wypraskom. Jest wiele rodzajów form wtryskowych - przekonajmy się, jakie można wyodrębnić ze względu na układ wlewowy.
Czym są formy wtryskowe i jak powstają?
Wytwarzanie rozmaitych produktów wiąże się z koniecznością nadania materiałowi, z jakiego mają być wykonane odpowiedniego kształtu. Poszczególne podzespoły, a także całe elementy mogą stanowić zbiór złączonych ze sobą na różne sposoby części, a także tworzyć powstający w jednym procesie monolit. Właściwą geometrię wielu wyrobów uzyskuje się dzięki użyciu form wtryskowych. Służą one do uzyskania elementów przestrzennych będących dokładnym odzwierciedleniem ukształtowania wewnętrznych powierzchni formy. Z tej możliwości korzysta się powszechnie przy obróbce tworzyw sztucznych, elastomerów takich jak guma naturalna oraz rozmaite syntetyki, a także metalu w procesie jego odlewania. Przekonajmy się, jaka jest specyfika form wtryskowych i sprawdźmy, jak można je wytwarzać.
Czym jest elektrodrążenie?
Kształtowanie elementów, które mają zostać wykonane z metalu, może się odbywać na wiele sposobów. W przypadku detali o skomplikowanej geometrii często wykorzystuje się odmiany obróbki ubytkowej, a więc takiej, gdzie usuwa się zbędne warstwy materiału z przedmiotu obrabianego. Poza obróbką skrawaniem i jej odmianami takimi jak toczenie, frezowanie oraz wiercenie można wybrać również jedną z metod obróbki erozyjnej. Zazwyczaj będzie to dające znakomite rezultaty elektrodrążenie. Przyjrzyjmy się mu bliżej.